Na mieliźnie spontaniczności - czyli o nudzie i niechęci wobec rytuałów Paweł Gużyński OP
Posłuchamy o modlitwie w kontekście liturgii, a konkretnie o kontraście między modnym ostatnio nastawieniem na "spontan", a głębią rytów i symboli w liturgii. Dowiemy się też dlaczego próby zastąpienia spontanicznością symboli i rytów kończą się..nudą.
5
grudnia 09
W zamęcie stylów i gatunków, czyli o śpiewie liturgicznym. Marek Rojszyk OP
Usłyszymy o chorale gregoriańskim, śpiewie bizantyjskim i śpiewie ludowym. Ojciec Marek opowie nam również o współczesnych kompozycjach religijnych.
9
stycznia 10
Czy w ogóle da się znaleźć z Bogiem wspólny język? - rzecz o adoracji Krzysztof Pałys OP
"Wolnych poznać można po tym, że kulawi" - śpiewał Jacek
Kaczmarski. Po spotkaniu żywego Chrystusa dla chrześcijanina nie ma już
odwrotu. Nigdzie poza Nim nie znajdzie szczęścia, ani wypełnienia pustki,
którą w sobie nosi. Tego typu doświadczenie zostawia w człowieku ślad,
dlatego wciąż szukamy zaspokojenia pragnień, które nosimy w swoich sercach.
Czy możemy je wypełnić? Zastanowimy się nad tą kwestią. Będzie także o
rozproszeniach na modlitwie, porywczości i o tym jak odzyskać smak życia.
A w zasadzie o tym, co dzieje się z nami na modlitwie. Jak bardzo angażujemy w nie nasze uczucia, stany i to wszystko, co składa się na nasze życie. Bywa, że nie jest łatwo, że pełni jesteśmy buntu i sprzeciwu wobec tego, co się wydarza. Czy zatem na modlitwie można na Pana Boga się obrazić, krzyczeć i być niemiłym? Będziemy przyglądać się modlitwom biblijnym a także duchowym zmaganiom niektórych świętych. Będziemy się uczyć, że na modlitwie mamy być tylko sobą, a resztę dopowiada Pan.
Na spotkaniu będziemy mieli okazję posłuchać o tym, w jaki sposób działają grupy destrukcyjne, zastanowimy się, kto trafia do sekt, z jakich przyczyn oraz jakie rodzaje manipulacji stosowane są w sektach. Ojciec opowie nam również o tym, jak można pomóc osobie uwikłanej w sektę.
Jan Grzegorczyk i Ojciec Wojciech Prus opowiedzą, jak to jest z tą świętością, zwłaszcza wtedy, gdy człowiekowi przydarzają się grzechy. Obaj bardzo lubią "garbatych świętych". Grzegorczyk przemierza świat i zbiera ich po rozstajach dróg, natomiast Prus lubi o to pytać Boga. Nasi goście będą zapraszać, byśmy ucieszyli się świętymi, których spotykamy w naszej codzienności, a może i z zaskoczeniem odkryli, że świętość jest w nas?